ARTYKUŁY

Kiedy doświadczasz chronicznego skurczu mięśni w plecach, ten obszar, którego taki skurcz dotyczy będzie raczej poddany na wzmagający się ból, ponieważ kiedy mięśnie są w silnych skurczach, nerwy są ściśnięte, a dopływ i odpływ krwi z ich komórek jest przyblokowany. Małe naczynia, nazywane włosowatymi, które doprowadzają krew do komórek, zostają ściśnięte w skurczu, tak że zapotrzebowanie na składniki odżywcze - tlen i inne podstawowe substancje rozprowadzane z krwią – nie docierają do komórki w ilościach, które pozwoliły by na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Mięśnie i powięzi  są niedożywione, przeciążone i chronicznie skurczone ……. pływają w swoich własnych pozostałościach/ resztkach (było „waist” powinno być chyba „waste”).

Skurcze mięśni i powięzi  są spowodowane psychologiczną i emocjonalną obroną……….wyparciem, oceną, projekcją, atakiem i wycofaniem. Zrezygnowanie … niski poziom energii, potrzebowanie pomocy i bycie zależnym. Zaciśnięcie… arogancja, duma, sprzeciw wobec zależności.


Kiedy komórki mięśniowe są niedożywione i tym samym przepracowane są stale w stanie skurczu. Tworzy to poziomy cykli bólowych:
I) Pierwszy poziom, mięśnie czują się obolałe i poruszają się w lekkim bólu, ból stara się o naszą uwagę. Jeśli sięgniemy po właściwą pracę z ciałem na tym etapie, symptomy mogą być z łatwością złagodzone.
II) Drugi poziom, mięśnie i powięzi stają się bardziej zaciśnięte i mniej płynu dociera do komórek. Tutaj dochodzi do mikro naciągnięć (oznacza to mikroskopijne naderwania które są naprawiane przez tkankę bliznowatą. Tkanka bliznowata nie jest elastyczna czy porowata. Uniemożliwia ruch w mięśniach i tworzy więcej napięcia, które z kolei dalej ogranicza cyrkulację i bardziej zaciska – to błędne koło.
III) Trzeci poziom, tkanki bliznowatej zaczyna być coraz więcej, często zabiera całe miejsce tkanki mięśniowej. Tutaj ból jest wyniszczający, powięzi są bardzo suche i sztywne, cała powierzchnia jest odwodniona i napięta. To wywołuje silny ból. Jest to również ból promieniujący i poczucie odrętwienia w dół nóg i ramion. Pojawia się słabość mięśni. Wszystkie objawy są diagnozowane jako problemy z dyskiem. Zalecana jest operacja. Kiedy ktoś z wszystkich narzędzi ma tylko młotek, wtedy wszystko traktuje jak gwóźdź. Świat medyczny patrzy na ból kręgosłupa jako na problem z dyskiem i stawami. Nie widzi tego co oczywiste: 95 % bólu ciała to skurcze tkanki miękkiej.

 

Tekst: Satyarthi Peloquin