ARTYKUŁY

Ból, zwłaszcza utrzymujący się dłuższy czas, to duży dyskomfort. Zaburza nasze codzienne funkcjonowanie, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając wykonywanie prostych czynności, realizowanie się w pracy czy swojej pasji. W takiej sytuacji pojawia się psychologiczny element rezygnacji, lęku i frustracji, a my stajemy przed pytaniem jak pozbyć się bólu. Okazuje się, że dużym problemem jest nieodpowiednie zrozumienie jego źródła oraz łączenie z konkretną, źle wykonywaną czynnością czy urazem. Tymczasem przyczyną bólu w wielu przypadkach są skurcze tkanki miękkiej, a rozwiązaniem problemu jest holistyczne podejście i głęboka praca z ciałem.

Od tysięcy lat ludzie szukają czasowej izolacji w ciemności czy innego typu odosobnienia, by głębiej skontaktować się z samym sobą. Słyszymy historie o mnichach, którzy tygodniami pozostawali w jaskiniach w głębokiej kontemplacji czy o matkach opiekujących się domem, które wyjeżdżają na 10-dniowe odosobnienie na medytację Viapssany w stylu S.N. Goenki. Podczas takich odosobnień możemy odnaleźć w sobie wgląd czy zrozumieć prawdziwy sens życia i to, kim jesteśmy. Będąc w obecności z naszymi uczuciami, myślami i odczuciami fizycznymi bez zewnętrznych rozpraszaczy kierujemy się spowrotem do naszej esencji i kontaktu z szeptem naszej duszy. 

Koniec roku jest dla mnie ważnym czasem przejścia. Zwykle spędzam go w naturze poświęcając czas na pobycie ze sobą samym, co pomaga mi spojrzeć na mijający rok i poczuć intencję na ten, który przychodzi. W tym roku mój przyjaciel Tom i jego dziewczyna Kadri zaprosili mnie do spędzenia tego czasu razem z nimi w Hiszpanii. Przez 6 dni wędrowaliśmy po górach niezwykłym szlakiem Cami De Ronda GR92, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, w Katalonii. Zima jest najlepszym czasem na taką wędrówkę, bo nie jest za gorąco podczas marszu i nadal możliwe jest nocowanie w namiotach czy nawet spanie w śpiworze pod gwiazdami przy pełni księżyca. Tam poczułem, że jestem w niezwykle mocnym wirze i że zaczynam rok w połączeniu ciała, umysłu i duszy. 

Kiedy ostatnio wziąłeś głęboki, świadomy wdech? Dziś? Wczoraj? Nie pamiętasz? Zatrzymaj się teraz. I weź taki wdech teraz…. Powolny, głęboki wdech …i powolny, pełny wydech…czy czujesz różnicę?

Czy qigong jest dla każdego? Czy jeśli praktykuję tę formę ruchu zacznę wyznawać taoizm? Czy jak ten sposób pracy z ciałem może właściwie zmienić moje życie? Jakie są korzyści i ograniczenia związane z tą starożytną chińską praktyką? Simon Calder, nauczyciel qigong z ponad 25 letnim doświadczeniem, wyjaśnia esencję tę zapomnianej sztuki ruchu.

Rozluźnianie powięzi to hasło coraz bardziej chwytliwe i popularne. Ale okazuje się, że wciąż wiele osób nie tylko nie wie, jak te powięzi rozruszać, ale także, gdzie i czym tak naprawdę one są i jakie korzyści mogą z tego płynąć dla ciała i dla umysłu. Beta Lisboa, nauczyciel powięziowej jogi yin, terapeutka uwalniania powięzi i instruktor radzi, jak możemy sobie pomóc codziennymi, nawet mało wymagającymi ćwiczeniami.

Miednicę powinno się masować we wczesnej fazie sesji masażowej.  Wszystkie segmenty ciała są ze sobą bezpośrednio powiązane wzorcami psychologicznymi i emocjonalnymi, ale żadne z tych powiązań nie może się równać intensywnością połączeń w miednicy: seksualność, erotyka, podniecenie, bezpieczeństwo, witalność, moc, tożsamość, bezpieczeństwo, złość i wolność. Obszar miednicy jest powiązany niezwykle misternie ze wszystkimi segmentami ciała i jest stanowi podstawę do naszych zmieniających się z chwili na chwilę stanów umysłu.

Wewnętrzny kompas terapeuty – jedenaście kroków do lekkości i satysfakcji w pracy z ludźmi

Czy jako terapeutka/ta pracująca/y z ludźmi zadawałaś/łeś sobie kiedyś pytanie: „Co sprawia, że ktoś odnosi sukces jako terapeuta? Jak sam mogę odnieść sukces i co mam na myśli, mówiąc terapeutka/ta sukcesu?”. To pytanie towarzyszyło mi osobiście od początku mojej drogi ku samorozwojowi. Ostatnio coraz częściej zaczęli mi je też zadawać moi znajomi, przyjaciele i uczniowie. 

Prawie dwadzieścia lat temu na jednym z europejskich lotnisk kupiłem książkę do poczytania w samolocie.  Od pierwszej chwili treść tej wyjątkowej i niezwykłej książki absolutnie mnie zahipnotyzowała. Inteligencja to jeden z serii wykładów wygłoszonych przez Osho. Nie mogłem przestać się śmiać, głównie z siebie i mojego przekonania, że jestem bardzo mądry i oczytany. Poczułem, że życie właśnie funduje mi wielką lekcję i od momentu, kiedy zatrzymałem wzrok na pierwszych stronach, nie mogłem już jej odłożyć. 

Kasia Patzelt odwiedza Integral Body Istitute. Instytut został założony przez Gitena i Nisargę w Polsce.

Zawsze mnie zadziwia jak życie prowadzi nas swoimi tajemniczymi ścieżkami. Tak właśnie się dowiedziałam o EIBOHA. Podczas odosobnienia Panchakarma w Indiach spotkałam Nisargę (terapeutę pracującego z ciałem z Polski). Od razu się zainteresowałam i byłam podekscytowana, że w Polsce, w moim kraju, jest jakieś miejsce, które zajmuję się sztuką uzdrawiania poprzez ciało!

http://www.serwis-masazysta.pl/publikacje/2742/relacja-z-warsztatow-miesniowo-powieziowego-uwalniania#comment-1280

"Grudzień to dla mnie miesiąc wyjątkowy. Jest to czas kiedy zwalniam, pochylam się nad tym co zdarzyło się w moim życiu, co udało się osiągnąć, a nad czym chciałbym pracować w przyszłości. To czas podsumowań i czas zrozumienia. Tym razem dodatkowo miałem przyjemność uczestniczyć we wspaniałym warsztacie, który odcisnął na mnie piętno zarówno mentalne jak i zawodowe, a czas podsumowań wzbogacił się o kolejny ważny aspekt.
Pomyślicie sobie, że brzmi to bardzo górnolotnie, a przecież było to tylko kolejne szkolenie w jakim miałem okazję uczestniczyć.

Rafał Urys: Witaj Satyarthi, jesteśmy na Twoim Treningu Masażu Mięśniowo Powięźiowego w Kikowie, chciałbym Cię zapytać czym sie zajmujesz , oraz jekie jest Twoje zawodowe doświadczenie.

Satyarthi Peloquin: Zacząłem uczyć się masażu w Kalifornii ok. 1969 r. Kiedy trafiłem na pierwszy kurs masażu miałem 19 lat. Od razu wydało mi się to niezwykle interesujące. Ale wtedy też uczyłem się  tańca. Uczyłem się go odkąd miałem 14 lat z takim celem, żeby zostać profesjonalnym tancerzem. W wieku 19-20 lat zostałem profesjonalnym tancerzem. Dostałem się do grupy tanecznej African Jazz Company w San Francisco gdzie tańczyłem, uczyłem się i występowałem publicznie i gdzie kontynuowałem taniec. Po około roku przestało mi się to podobać.

 
Najczęstszym rodzajem bólu, którego doświadczają ludzie, jest ból kręgosłupa, dlatego chciałbym nakreślić typową drogę leczenia kogoś, kto z takiego czy innego powodu cierpi na ból dolnej części kręgosłupa i szuka pomocy. Najprawdopodobniej pierwszym krokiem w podróży do poszukiwania ulgi od tego bólu będzie gabinet miejscowego lekarza.

Lekarz zrobi krótki wywiad dotyczący bólu i będzie polecał wyleżenie go i wzięcie paru dni urlopu z pracy. Jeśli ból jest ostry, może przypisać leki przeciwbólowe i dodatkowo antyzapalne, aby złagodzić symptomy i tego, co uważa za jeden z powodów bólu, zapalenia, określanego również jako funkcjonalne zapalenie stawów.

7 segmentów pasm napięcia w Oddechu biodynamicznym i uwalnianiu traumy
 
Giten Tonkov

Wilhelm Reich był jednym z najważniejszych badaczy, który przyczynił się do rozwoju nauk ciała i umysłu początku XX wieku będąc kluczowym inspiratorem tej formy dociekania naukowego na Zachodzie aż do lat 1940. Reich zaproponował model kondycji ludzkiej i teorię energii będącej pierwotnym komponentem całej materii i przestrzeni, który nazwał energią orgonu.  Ta energia jest fundamentalna dla żywych organizmów, ponieważ stanowi ona „siłę życiową”.

"Kiedy doświadczasz chronicznego skurczu mięśni w plecach, ten obszar, którego taki skurcz dotyczy będzie raczej poddany na wzmagający się ból, ponieważ kiedy mięśnie są w silnych skurczach, nerwy są ściśnięte, a dopływ i odpływ krwi z ich komórek jest przyblokowany. Małe naczynia, nazywane włosowatymi, które doprowadzają krew do komórek, zostają ściśnięte w skurczu, tak że zapotrzebowanie na składniki odżywcze - tlen i inne podstawowe substancje rozprowadzane z krwią – nie docierają do komórki w ilościach, które pozwoliły by na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Mięśnie i powięzi  są niedożywione, przeciążone i chronicznie skurczone ……. pływają w swoich własnych pozostałościach/ resztkach (było „waist” powinno być chyba „waste”). Skurcze mięśni i powięzi  są spowodowane psychologiczną i emocjonalną obroną……….wyparciem, oceną, projekcją, atakiem i wycofaniem. Zrezygnowanie … niski poziom energii, potrzebowanie pomocy i bycie zależnym. Zaciśnięcie… arogancja, duma, sprzeciw wobec zależności.


1) Uwolnienie bólu poprzez uwolnienie skurczu tkanki miękkiej.

2) Wprowadzenie lepszego ustawienia postawy ciała.

3) Uświadomienie klientowi emocjonalnych i fizycznych przyczyn stresu, które powodują skurcze tkanki miękkiej.
Część emocjonalna i fizyczna procesu.

Skurcze tkanki miękkiej powodują 95% bólu ciała i bólów głowy. Ból chroniczny stwierdza się, kiedy lekarz rezygnuje z pomagania danej osobie w bólu! Ból chroniczny diagnozuje się jako stały utrzymujący się ból od 3 a 6 miesięcy. Po tym okresie czasu lekarz uważa taki ból za niewyleczalny. Chroniczny to ładne słowo, określające, że nie ma szansy na poprawę. Kiedy lekarzowi kończą się możliwości leczenia pacjenta w ramach bardzo ograniczonej lekarskiej wizji leczenia chronicznego bólu, wtedy lekarz zaleca silne leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne! W ostatnich badaniach dowiedziono, że 80% osób cierpi na jakąś formę chronicznego bólu. 95% tych osób może żyć życiem całkowicie wolnym od bólu dzięki metodzie Łagodnej Głębokiej Pracy z Ciałem (Sensitive Deep Bodywork). Osoby cierpiące na ból lędźwi, rwę kulszową, ból szczęki (stawu skroniowo-żuchwowego), fibromyalgię, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, ból barków, ból szyi, ból kolana czy ból biodra mogą żyć w 100% wolne od bólu.

Kiedy doświadczasz chronicznego skurczu mięśni w plecach, ten obszar, którego taki skurcz dotyczy będzie raczej poddany na wzmagający się ból, ponieważ kiedy mięśnie są w silnych skurczach, nerwy są ściśnięte, a dopływ i odpływ krwi z ich komórek jest przyblokowany. Małe naczynia, nazywane włosowatymi, które doprowadzają krew do komórek, zostają ściśnięte w skurczu, tak że zapotrzebowanie na składniki odżywcze - tlen i inne podstawowe substancje rozprowadzane z krwią – nie docierają do komórki w ilościach, które pozwoliły by na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Mięśnie i powięzi  są niedożywione, przeciążone i chronicznie skurczone ……. pływają w swoich własnych pozostałościach/ resztkach (było „waist” powinno być chyba „waste”).

Miałem chroniczny skurcz mięśni  wywołujący chroniczny ból, który z kolei prowadził do utraty ruchomości, bólu podczas siedzenia, powodował, że jakikolwiek taniec był zagrożeniem, dłuższe trasy wywoływały ból. To był dla mnie szok! Byłem kaleką.
Tego rodzaju koszmar przytrafia się milionom ludzi z bólem pleców, ale smutne jest to, że większość z nich dostaje błędną diagnozę i niewłaściwe leczenie, dlatego pozostają w bólu, tracą nadzieję i ból stopniowo się wzmaga.

Innym aspektem bólu jest jego oddziaływanie na układ nerwowy, ponieważ to mózg wysyła informacje do mięśni przekazując im: „Potrzebuję się trzymać, potrzebuję się trzymać w ten sposób”. Udało mi się zdobyć kontrolę nad płaczem i wściekłością. Nie wyrażam ani nie przyznaję się do uczuć. Trzymam je w ukryciu w nieświadomości. Mięśnie dostosowują się, kurczą się i wysyłają ten sam przekaz do powięzi, które otaczają skurcze mięśniowe i utrzymują je w miejscu powodując ich twardnienie i skrócenie. Klient doświadcza problemów emocjonalnych, czuje stres czy lęk, albo doświadcza trudności w pracy czy w związku. Jedną z pierwszych obron ciała w stresie emocjonalnym jest skurczenie mięśni, gotowość do ucieczki, walki lub zastygnięcia – pierwotnych instynktownych reakcji wobec zagrożenia.

Pod większością naszych wzorców przytrzymania zawartych w tkance mięśniowo-powięziowej znajduje się trauma emocjonalna. Wiemy, że trauma emocjonalna jest trzymana w miękkich tkankach ciała. Pojęcie pamięci tkanki jest fundamentalne do naszego zrozumienia połączeń pomiędzy masażem a uwalnianiem traumy emocjonalnej. Uwalnianie emocji w sesjach jest związane z intencją masażysty oraz z typem charakterologicznym klienta. Jako masażyści, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie fizycznym z ciałem klienta, stale widzimy sytuacje, kiedy zablokowane w ciele emocje są przyczyną pojawiających się syndromów ciała. Lokalizujemy te emocje i obszary ciała, które są zaciśnięte i miejsca, gdzie przepływ energii jest zastopowany. Jeśli twoją intencją jest praca z uczuciami, będziesz reagować na dźwięk, oddech i ruch, a używając słów będziesz kontaktować się ze swoimi uczuciami.