KALENDARZ

Anatomia sekcyjna Fascial Human
Julian Baker oraz Nick Marcer
21 - 25 września 2020
Miejsce: pracownia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ul. Medyków 18 

CENA - 5400 pln 
Zaliczka: 2000zł + 3400zł płatne na 3 tygodnie przed kursem

Uwaga!!!

Warsztat dla 20 osób. 
Wpływ na kolejność zapisów ma rozmowa kwalifikacyjna i wpłata zaliczki. 

Przed rezerwacją prosimy o kontakt w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej i wypełnienie poniższego formularza rejestracyjnego : 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeOjn7ELwaV7zwRzcKCKz-2zGTvlulgkphuF2ZOZddXDjfPJg/viewform

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel +48 662382453

Plan zajęć 9.00-17.00 

 • Dzień 1 - Skóra i powięź powierzchowna
 • Dzień 2 - Powięź głęboka i mięśnie
 • Dzień 3 - Powięź głęboka i mięśnie
 • Dzień 4 - Serce, przepona, nerki, wątroba i trzewia
 • Dzień 5 - Rdzeń, mózg i powięź

Dzień pierwszy. Skóra i powięź powierzchowna.

Po zapoznaniu się z laboratorium, narzędziami i ciałami, z którymi będziemy pracować, rozpoczniemy proces usuwania skóry i badania powięzi powierzchniowej oraz znajdującej się pod nią tkanki tłuszczowej. To bardzo ważna sesja dla bodyworkerów, ponieważ te dwie warstwy tworzą swojego rodzaju “interfejs”, na którym pracujemy. Skalpel wydaje się tępy, gdy próbujemy usunąć skórę ze znajdującej się pod spodem warstwy powierzchownej, skóra nie chce zwolnić uścisku. Zobaczenie tkanki znajdującej się po drugiej stronie skóry i zrozumienie jej powiązań z resztą ciała wymaga pewnego wysiłku. Pozwala nam również rozwinąć umiejętności związane z używaniem skalpela, które przydadzą nam się zdecydowanie w kolejnych dniach. Następnie odsłonimy tkankę tłuszczową oraz głęboką powięź i będziemy badać, w jaki sposób łączą się one ze sobą oraz jak powięź jest połączona z mięśniami. 

Dzień drugi i trzeci. Powięź głęboka i mięśnie.

To głównie tę warstwę mamy na myśli, gdy mówimy o powięzi. Białe, włókniste pasma tkanki, które oplatają i przeplatają każdy mięsień oraz otulają każdą kość. Zobaczymy, jak powięź i inne tkanki łączne nadają ciągłość tkance mięśniowej i określimy związki między poszczególnymi strukturami. Zaczniemy badać i kwestionować niektóre z obiegowych przekonań na temat powięzi. Czy linie opisane w “Taśmach anatomicznych” Toma Meyersa rzeczywiście istnieją? Czy możliwe jest uwalnianie powięzi, rozciąganie jej lub bezpośrednia na niej manipulacja? Być może nie udzielimy kompletnych i jednoznacznych odpowiedzi, a z pewnością postawimy jeszcze więcej pytań! Podważymy również naszą dotychczasową wiedzę o mięśniach – warstwie, którą w fizjoterapii obarczamy tak dużą odpowiedzialnością, o niej uczymy się najwięcej i na niej skupiamy uwagę. Przyczep początkowy, przyczep końcowy, unerwienie itd. Co z tego będzie jeszcze istotne trzeciego dnia warsztatu? Zmieni się nasza perspektywa, rozumienie ruchu funkcjonalnego, mięśni i ich powiązań z tkankami, które badaliśmy wcześniej.

Dzień czwarty. Serce, przepona, nerki, wątroba i wnętrzności. 

Po przecięciu tkanki otrzewnej zagłębimy się w warstwę wisceralną i będziemy badać funkcję, jaką pełni powięź w tworzeniu całościowej struktury tych głęboko położonych partii. Ta sesja może być wyzwaniem, ponieważ wchodzimy na obszar, którego terapia manualna zazwyczaj nie obejmuje. Jednakże jego znajomość jest kluczowa dla rozumienia reakcji fizycznych, które obserwujemy u klientów w trakcie zabiegu. Zobaczymy, co wspólnego mają organy trawienne z masażem sportowym, ruchem funkcjonalnym, metodą Bowena i wieloma innymi rzeczami. Zapoznanie się z wnętrzem brzucha sprawi, że lepiej zrozumiemy i docenimy funkcje całego ciała.

Dzień piąty. Powięź kręgosłupa i czaszki, rdzeń kręgowy i mózg.

Jak, jeśli w ogóle, funkcje mechaniczne i postawa wpływają na mózg i rdzeń kręgowy? Będziemy badać przednią i tylną powięź kręgosłupa, jej połączenie z mięśniami głębokimi i wpływ tych struktur na funkcjonowanie ciała jako całości, w której wszystko jest ze sobą połączone.

Otworzymy czaszkę, aby obejrzeć przypominające powięź tkanki w mózgu i oponie twardej. Zbadamy powięź głęboką, która ma gęstą strukturę i duży wpływ np. na oddychanie i trawienie. Dnia piątego weźmiemy ją pod lupę.

Dodatkowo, poskładamy w całość różne elementy, którymi zajmowaliśmy się w ciągu tego tygodnia, aby zrozumieć i docenić, jak kompletny i pełny system tworzy ludzkie ciało.

Ważna nota. W zajęciach mogą wziąć udział TYLKO pracownicy służby zdrowia lub terapeuci manualni, którzy w jasny i klarowny sposób opiszą swoją motywację.  Chętni zostaną poproszeni o przedłożenie cv z informacjami odnośnie doświadczenia zawodowego, kwalifikacji i uczestnictwa w organizacjach oraz oświadczenia o intencji.

Zajęcia odbywają się z użyciem preparatów zabezpieczanych metodą Soft Surgical Embalm. Bezwonne preparowanie SSE pozwala na zachowanie naturalnej elastyczności tkanek, przy jednoczesnym zabezpieczeniu preparatów przed procesami gnilnymi.

Studenci dokonują sekcji samodzielnie - są to zajęcia sekcyjne, a nie prosekcyjne. Osoby, które mają jakiś specyficzny projekt do pracy magisterskiej czy doktoranckiej otrzymają pełne wsparcie prowadzących - prosimy o wcześniejszą konsultację poprzez kontakt na wyżej podane adresy mailowe.

 

REJESTRACJA

 • Zaliczka: 2000zł + 3400zł płatne na 3 tygodnie przed kursem
 • Citibank Handlowy , Integral Body Institute
 • 78103000190109850300149801

rozmowa o kursie z Julianem Bakerem

 

sprawdź intro

Julian Baker  

 • Założyciel Europejskiej Szkoły Metody Bowena (European College of Bowen Studies 1993) 
 • Terapeuta i nauczyciel metody Bowena. 
 • Autor dwóch książek: The Bowen Technique and Bowen Unravelled.i 
 • W ciągu ostatnich 10 lat prowadził praktyczne zajęcia z anatomii sekcyjnej w następujących instytucjach: University of St Andrews, University of Bristol, University of Oxford, Newcastle University, Nottingham City Hospital, Southampton Hospital, Imperial College, Kings College London.  
 • Członek komitetu oraz sponsor Brytyjskiego Sympozjum Powięzi (British Fascia Symposium, członek Towarzystwa Anatomicznego (the Anatomical Society) i Instytutu Nauk Anatomicznych (the Institute of Anatomical Sciences). 
 • Przemawiał na konferencjach: Therapy Expo, Allied Health Professionals, Physio First, Physiotherapy UK, COPA 
 • Prowadził zajęcia z anatomii sekcyjnej w laboratorium u boku Roberta Schleipa. 

 „W 1991 roku zacząłem uczyć się teoretycznie i praktycznie tego, co dziś nazwalibyśmy terapiami manualnymi: techniki Bowena, refleksologii, masażu…  Było w tym trochę anatomii i fizjologii i zacząłem dostrzegać wartość tej wiedzy. 

Jednak pracując już z pacjentami dochodziłem do wniosku, że teorie przedstawione w podręcznikach anatomii odnośnie tego, jak poszczególne części ciała poruszają się i działają, nie pokrywają się z moim codziennym doświadczeniem. Zauważałem i czułem różne rodzaje nierównowagi występujące w całym ciele, ale klasyczne koncepcje anatomiczne milczały na temat takiego zjawiska. 

W 2006 roku spotkałem Toma Meyersa i spędziłem z nim sporo czasu, ucząc się opracowanego przez niego systemu linii napięć w ciele, pokazanych w jego fenomenalnej serii płyt i książce „Taśmy anatomiczne”. W tym samym czasie po raz pierwszy usłyszałem o Gilu Hedleyu i jego podejściu do anatomii oraz sekcji i w 2007 roku udałem się do San Francisco, aby po raz pierwszy w życiu wziąć udział w zajęciach w prosektorium.

Podejście Gila jest kompletnie radykalne – możecie się o tym dowiedzieć z jego kanału na YouTube. To wybitny specjalista – jeżeli on czegoś nie wie o ludzkim ciele, to znaczy, że nie warto temu poświęcać uwagi, a czas spędzony w jego towarzystwie w laboratorium jest absolutnie bezcenny. Ale przy całej swojej wiedzy, Gil nie jest terapeutą pracy z ciałem.

Od zawsze fascynowały mnie historie, które terapeuci manualni opowiadają swoim pacjentom o tym, co robią i dlaczego to działa. Ucząc się, przyswajamy bezkrytycznie różne teorie na temat naszych metod, często nie mając żadnego punktu odniesienia. Co się tak naprawdę wydarza, gdy czujemy zmiany pod naszymi palcami? Jak to się właściwie dzieje, że twarda i sztywna tkanka staje się zrelaksowana i miękka? 

Mamy wiele dowodów na to, że praca z ciałem i terapia manualna przynoszą pozytywne rezultaty. Ale jak i dlaczego – to wciąż kwestia sporna. 

Wzrost zainteresowania powięzią spowodował potężny wysyp metod, mających rzekomo leczyć, uwalniać, rozciągać czy w jakikolwiek inny sposób oddziaływać na powięź, ale brak rzetelnych dowodów na to, że rzeczywiście to robią.  Jednakże ludzie czują się po tym lepiej i coś się faktycznie wydarza. Podczas zajęć będziemy badać niektóre z tych teorii oraz praktycznie sprawdzać, jak tkanki reagują na nasze różne działania.

Nie ma wątpliwości co do tego, że wiedza o powięzi jest wciąż jeszcze dość nikła. W klasycznej metodzie sekcji zwłok powięź była pomijana i wycinana, aby lepiej odsłonić organy, mięśnie i inne tkanki uznawane za kluczowe dla życia. W rezultacie zostaliśmy z luką – w wiedzy i rozumieniu, jak terapie manualne i ruchowe oddziałują na powięź. 

Jest sporo doniesień naukowych na temat powięzi oraz wiele badań w trakcie realizacji, które bez wątpienia zmienią nasze rozumienie ruchu i terapii manualnych. Ale dla wielu praktykujących terapeutów ta wiedza jest zbyt teoretyczna, poza zasięgiem pojmowania. 

Gdy przekroczysz próg prosektorium, rozpoczniesz wewnętrzną podróż, w której będziesz miał okazję do eksploracji swoich przekonań i poglądów, do zmiany sposobu myślenia. Zmiana narracji pociąga za sobą zmianę nastawienia i priorytetów. 

Cel przyświecający tym zajęciom jest taki, żebyś mógł lepiej i skuteczniej pomagać ludziom zmagającym się z dolegliwościami i bólem.”